Zobúdzate sa ráno viac unavený a dolámaný ako si večer líhate? Bolia vás svaly, kĺby, krk alebo boky? Za všetkým môže byť zlý vankúš, matrac, zlá poloha spania alebo suchý vzduch v izbe. Samozrejme základom pre dobré zdravé spanie je dopriať si ho aspoň počas 8 hodín.

Dobrý vankúš je základom kvality vášho odpočinku. Jeho úlohou je poskytnúť hlave oporu, mäkký komfort ale hlavne, stabilizovať ju v polohe, ktorá udrží vaše telo v rovine. Vaša chrbtica tak musí byť v prirodzenej polohe. Nie nijak pokrútená, prehnutá a podobne…
poloha-vankus

Vankúš by teda nemal byť ani príliš nízky, ani vysoký. Mal by byť pevnejší hlavne v oblasti krku. Skvele preto poslúži pre zdravý spánok anatomický vankúš z pamäťovej peny. Na trhu nájdete aj podobné vankúše, ktoré maju na povrchu navyše vrstvu chladivého gélu(pozri tu), ktorý poskytne hlave na pocit nižšiu teplotu a tak sa zvýši vaša regenerácia a odpočinok.

poloha-matrac-makkostAlfou a omegou pre zdravé spanie je matrac. Ten by mal byť pevnou oporou telu, ale zároveň by mal byť aj pohodlný. Niekto ma rád matrace s kokosovým vláknom, ktoré sú tvrdšie. Niekto má zas rád pohodlie mäkkej peny. Keďže v posteli prežijeme takmer polovicu života odporúčame vám do kvalitného matraca investovať. Matrace sa vyrábajú z rôznej peny alebo s pružinovými taštičkami.
Tie najlepšie matrace sú rozdelené na konfortné zóny. Ich pevnosť je rozdelená na 3 až 7 zón podľa toho kde a ako pôsobí tá ktorá časť tela. Miesto kde máte ramená, či boky je mäkkšie, kde máte nohy zase tvrdšie a pod.

Medzi najkvalitnejšie patria latexové matrace. Sú z prírodného kaučuku. Síce sú drahšie, avšak poskytujú skvelé spanie a dlhú životnosť.
Ponuku matracov v našom katalógu nájdete tu. Nezabúdajte ani na kvalitné podporné rošty do postelí tu.

Polohy spania výrazne ovplyvňujú jeho kvalitu. Najzdravšou polohou na spánok je tá na chrbáte. Je pre telo najprirodzenejšia. Vaše telo nie je v nijakej pokrútenej a deformovanej polohe.

Základom pri každej polohe je samozrejme vhodný vankúš a matrac. Ak spíte často na boku, výborne poslúži ako podpora krku anatomický vankúš. Ten vás stabilizuje v neutrálnej, rovnej polohe.

Úplne najhoršou polohou spánku, je tá na bruchu. Spanie na bruchu je veľmi nezdravé. Tlačí na váš žalúdok a vnútorne orgány a zároveň výrazne deformuje chrbticu. Ak sa už neviete zbaviť tohto „zlozvyku“ Dajte si pod brucho aspoň mäkkší vankúš, ktorý vás „zrovná“ a odľahší tlak na brucho.
spanie-na-bruchu

Idálne pre zdravý spánok je v noci kombinovať, striedať polohy na chrbáte a na boku. Avšak pri spaní na boku majte nohy len mierne pokrčené a nekrčte celé telo do tzv. klbka. To výrazne deformuje chrbticu a drží ju v neprirodzenej polohe.

Kvalitu spánku ovplyvňuje aj vzduch v izbe. Nemal by byť príliš suchý, a v izbe by nemalo byť príliš teplo. Otvorte si pred spaním na chvíľu okno, a prípadne pustite zvlhčovač vzduchu. Ideálna teplota v izbe pri spánku je 16 až 18 stupňov.

Doprajte si „nočné oblečenie„, v ktorom sa cítite prirodzene a dobre. Pohodlné je pre veľa ľudí aj spanie nahý. Telo si tak aj podľa vedcov samo reguluje svoju teplotu a spánok je kvalitnejší. Ak máte radi pyžamo, zvoľte bavlnené. Je mäkké, príjemné, hrejivé a hlavne v ňom vaše telo dýcha.

Po prebudení je naše telo dehydrované. Je to po 8-ich hodinách prirodzené. Napite sa čistej vody, dajte si dobré raňajky, prípadne vás dobre prebudí aspoň krátke cvičenie či jóga a vyrazte s úsmevom do nového dňa 🙂